Lincolnway District Awards 2017-11-01T19:43:19+00:00

Each year, Lincolnway Scouters get a chance to honor those scouters that have contributed to their local unit, our district and scouting in general. The various types of awards are discussed below, with a downloadable form to submit to Lincolnway officals and a listing of past recipients of the award.

Lincolnway District Award Nomination Form – (For Scouter of the Year (Tin Lizzie Award), Eagle Scouter of the Year, Council Patch, Religious Scouter of the Year and District Award of Merit)

Council Patch

Council Patch Awards

1960-1979

1960? Jimmie Allman 1977 Bill Easterday*
Bourbon Downing* Larry Hill
Don Winegardener* John Latta*
George Gross* Elbert Sammons
1961 Glen Watson Neil Bennett*
1969 Lee Bitting* Jakie Betele
1973 Jack Rife Norn Dukes
1974 John Hinselman* Freeland Phillips*
Jack Miller* Charlie Roberts*
Virginia Miller* 1978 Larry Corbin
Ray Wilson Max Baker*
Al Zeller Maria Groninger
Harold Nichols Dick McCleary
1975 Ray D Hill Bob Myers
Joe Kelsey Wade Stephenson
Jerry Kreinenbrink Hal Strong
Dick Allen Bill Thompson
Jim Hann Bill Vonderau
Jean Roberts* Joyce Vonderau
“Bud” Schellschmidt* 1979 Keith Kelsey
1976 Bob Lanchaster Dick Boyer
Vern Leatherman* Bill Deerwester
Dick Plosay* Jim Doyle
Neal Carlson Don Fretz*
Eddie Creighton Rick Helm
Larry Groves Chuck Hogan*
Jim Steger* Barb Reed
Ray Reed
Darrell Stearly

1980-1989

1980 Terry Davis 1985 Jim Bowers*
Mike Hazen* Paul Doege
Brian Graham Ernie Hiatt
Chuck Maul Terry Thompson
Don Sweatland 1986 Al Zeller
1981 Ron Hall Cindy Felger
Frank Krantz Galen Fugate
Bob McCorkle Stan Hepler
Lillian Snell Lamar Rogers
Buck Young 1987 Tom Raver
1982 Jerry Belcher Jerry Hartman
Paul Johnston Dawn Livermore
Cindy Sheuer Darlene Sparks
Steve Smith 1988 Larry Haines
Jeri Wallewym Darrel Rensberger
Mary Ann Sammons Cathy Wood
1983 Steve Corbin Devon Wood
Sue Fretz 1989 Bob Frasher*
Wayne Fretz Sue (Holliger) Corbin
Larry Deter* Chuck Hodges
Lucille Rector Bill Johnson
Chuck Tharp Cheryl Merchant
1984 David Ramp Theresa Wilhite
Bill Stressmann
Bruce Andrews
1984 Jon Garber
Monty Lackey
Terry Roush
Phil Smith
1990-1999
1990 Denver Watson 1995 Sue Wentworth
George Crawford Cheryl May
Jim McCleary Kar1 Barker
Richard McCleary Eric Kolberg, Sr
Marcia Meyer Terry Pelz
Don Scearce* Anita Shelton
Jack Wilhite
1991 Mark Krider 1996 Dave Hansen
Wayne Helvie Karen Hansen
Pat Kaiser* Mike Munsch
Bob Merchant Bruce Woodward
Darrell Miller 1997 Pete Carteaux
Barb VanLue Dave Draper
Dan VanLue Vince Macintire
1992 Karen Magdic Mark Dunithan
Dick Dobbins Dan Sommers
Steve Hardin Michelle Sommers
Wahnema Hardin Annette Weaver
Hank Mochocki 1998 David Bosenberg
Dick Streseman Chuck Miller
1993 Dawn Krider Julie (Snyder) Green
Ken Hetzel Scott Wallace
Ray Killingbeck 1999 Russ Gilliom
Kenneth Locke Penny Linn
Jim Moseman Joe Collier
Charlie Woodling Terry Halfacre
1994 Joe Wentworth Ernie Long
Charlie Albertson Ron Mason
Dan Fluke Leon Warner
Charlie Packer
Lisa Porter
Ken Taylor
Cindy Tharp

2000-2009

2000 Cheryl Porter 2005 Tim Gunter
Dave Ritzenhaler Jim Molebash
Scott Yingst Cora Northrop
Jack Backsten Ab Parry
Dan King
Keith LaFountain
Mark McConnell
Carl Sowers
2001 Phillip Krider 2006 Phil Doege
Mark Miller Bill Green
Sheri Cretcher Tonya Horvath
Bill Curl May Jane Prater
Don Curry Lloyd (Dusty) Rhodes
Dave Dishman Teresa Rhodes
Scott McClintock
David Riggs 2007 Nanette Allen
Janelle Riggs Steve Campbell
Bill Dixon
2002 Jeri Elliot Chris Morehouse
Tim Traxler Keith Roman
Bob List
David Masterson 2008 Craig Arnold
Ed Waldschmidt Gene Hawkins
Robin Hawk
2003 Scott Fox Bart Jones
Karen Hood Mark Lawson
Jerry Jackson
Leann LaFountain 2009 Sarah Archer
Becky Vogt Bob Coffelt
Lori Dixon
2004 Michael Webb Mike Hamman
Robert Pope
Rod Vanlaningham

2010-2015

2010 Joseph Butler 2015 Lonnie Fisher
Don Curry Christin Huston
Rebecca Douglas Trish Price
Rich Hays Jim Reeve
Allen Lichlyter Sheri Reeve
2011 Deb Asher
Forrester Asher
Janice Williams
Thomas Williams
2012 Linda Campbell
Jay Johnson
Paul Marken
2013 Lisa Cassel
Ryan Coverstone
Tina Walton
Regina Warner

District Award of Merit

Form and

 

Linconway District Awards of Merit

1972 Dick Allen 2000 Dan VanLue
Ben Briganti 2001 Dave Boesenberg
1976 Jimmy Allman Mark Dunithan
Neil Bennett* Wayne Helvie
1977 Neal Carson 2002 Gene Barrett
Hay Strong Penny Linn*
Ray Wilson Dan King
1978 Virginia Miller* Carl Sowers
Charlie Roberts* 2003 Keith LaFountain

1979

John Heindselman*

Cheryl Porter
Bill Thompson Jack Wilhite
1980 Jack Rife 2004 Mark McConnell
1981 Don Fretz* Robert Merchant
1982 Jim Collier 2005 Pete Carteaux
Ray Hill Scott Fox
Chuck Hogan* Karen Hood
Joe Kelsey 2006 Luke Hunt
Dick McCleary Monty Lackey
1983 Bill Deerwester Mike Webb
1984 Jim Doyle 2007 Steve Campbell
Robert Lancaster Tim Gunter
1985 Jack Miller* 2008 Bill Curl
Lillian Snell Bill Dixson
1986 Larry Corbin Teresa Rhoades
Terry Roush 2009 Keith Kelsey
1987 Wayne Fretz Mark Lawson
Mike Hazen Craig Wagner
1988 Chuck Tharp 2010 Christina Morehouse
1989 Steve Corbin Robert Pope
Rick Helm Lloyd Dusty Rhoads
David Ramp 2011 Bob Coffelt
1990 Paul Johnston Dave Hawn
1991 Cheryl Merchant Rick Cokl
Bill Stresemann 2012 Gene Hawkins
Don Sweatland Mary Jane Prater
1992 Lee Bitting* 2013 Don Curry
1993 Jeri Elliott Bart Jones
Dick Dobbins 2014 Linda Campbell
Don Scearce* Paul Marken
1994 Steve Hardin 2015 Richard Hays
Wahnemah Hardin Jay Johnson
1995 Sue Corbin Tina Walton
Russ Gilliom
Lisa Porter
1996 Jim Moseman
1997 Mike Munsch
1998 Kenneth Locke
Terry Pelz
1999 Mark Krider
Julie (Snyder) Green

William Green

 

Religious Scouter of the Year

Form

 

Eagle Scouter of the Year

Form
AWAC Council Patch Awards

 

Tin Lizzie Award Form

Lincolnway District
Eagle Scouter of the Year

1999 Ray Wilson
2004 Ken Locke
2005 Steven Campbell
2007 Phil Kelley
2008 Bob Coffelt
2009 Robert Lea
2010 Jay Johnson
2011 Rick Cokl
2012 Ron Mason
2013 Bruce Miller
2014 Jim Miller
2015 Micheal Krider